Egy kiegészítő eljárás. Szó szerint egyfajta visszacsatolás testünk működéséről. Ezzel a módszerrel egy számítógépes rendszeren keresztül valós időben a központi idegrendszerünk (az agyunk) működésébe pillanthatunk bele . A módszer lényege egy jutalmazáson alapuló tanulás (operáns kondicionálás), melynek célja az agy különböző hullámainak összerendezése. Általában nem tudjuk megbízhatóan befolyásolni az agyhullámainkat, ha azonban valós időben látjuk, akkor lehetőségünk van tudatosítani és a hibás működést megváltoztatni.
Kizárólag szakképzett tréner.
Felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt. Használata bizonyos fokú együttműködést feltételez. Tapasztalat szerint az óvodáskor végétől már képesek a gyerekek a számítógépes feladatok elvégzésére.
Magyarországon a legelterjedtebb a különféle tanulási zavarok (diszkalkulia, diszlexia, diszgráfia), a különféle magatartászavarok és viselkedészavarok (ADHD, ADD) kiegészítő terápiájaként használni. De segíthet az alvászavaron, a dührohamokon, az erős szorongásos tüneteken is. Sőt külföldön kómás betegeken, alkoholistákon és epilepsziásokon is jó eredményekkel használják.
Nem. A diagnózis felállítása az orvos feladata. Ez az eljárás csak az agyműködés zavarai által keletkező tüneteket szünteti meg azáltal, hogy megtanítja összerendezni a különböző agyhullámokat.
Nem. Hasonlóan az EEG-vizsgálathoz teljesen fájdalommentes.
Átlagosan 1,5 - 2 óra.
Átlagosan 30-50 perc / alkalom (érkezéstől távozásig)
Egy rövid informális beszélgetés után ( hasonóan egy normál EEG vizsgálathoz) a fejbőr különböző pontjaira a tréningezni kívánt agyterület felett 2 érzékelőt ragaszt föl a terapeuta. Valamint még 3 klipsz kerül a fülre. Az érzékelők az agyhullámokat egy készülékbe vezetik, ahol a gép a hullámokat a frekvenciájuknak megfelelően szétválogatja. Ezek a jelek a számítógépbe érve különböző frekvenciájú hullámként ábrázolódnak. Az aktuális tréning protokolljának megfelelően a kezelést végző terapeuta beállítja a küszöböt, majd a klienset megkéri, hogy végezze el a képernyőn látható feladatot. pl. irányítsa agyával a hullámvasutat
Nem. Szó sincs erről. Semmiféle elektromosságot nem vezetünk az agyba. Az agyban keletkező elektromos tevékenységet mérjük. A visszacsatolás pedig többnyire a látáson keresztül történik.
Ez a tünetektől és az agyműködésben észlelt diszharmóniától függ. Az agy tanítása mindenképpen időbe telik. A két szélsőség: az alvásproblémák 6-8 alkalom, viszont az autizmus tüneteinek enyhítése éveket is igénybe vehet. Általánosságban elmondható, hogy a figyelemzavar és a különböző magatartásproblémák esetében 40 - 50 alkalomra van szükség. Általában már a 10-15. alkalom után látható a változás.
Teljes mértékben. Mivel az agyhullámait a kliens önmaga tanítja meg újra összhangba hozni, így ez tartós és állandó javulást eredményez. Ebből az egyensúlyi állapotból csak egy erős trauma billentheti ki ismét az agyat, de ebben az esetben is néhány kezelés után visszaáll a harmónia.
Mint minden fejlesztő eljárásnál itt is a gyakoriság és a rendszeresség fontos szempont. Heti 2 tréning már optimális.
Nincs. Az eljárás teljesen biztonságos.
Mivel az epilepszia egy komoly betegség, ezért ez egyéni elbírálás függvénye. Kizárólag a kezelőorvos tudtával és írásbeli beleegyező nyilatkozatával lehetséges a tréning.